Ütü Yanığı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çok önemli bir toplantınız var ve bu toplantı için en güzel takımınızı hazırlıyorsunuz. Kıyafetinizi özenle ütülerken üzerinde unuttuğunuz ütü yüzünden gömleğinizin üzerinde yanık lekesi oluştur. Eyvah! Yetişmeniz için ise çok az vakit kalmıştı. Hemen bu yanık lekesinden kurtulmanız gerekiyor oysa!

Hepimizin başına zaman zaman böyle bir olay gelmemiş midir? Belki çocuğumuzun üniformasını ütülüyorduk, belki eşimizin pantolonunu. Durum ne olursa olsun ortada kurtulmanız gereken bir sorun olarak ütü yanığı olduğu kesin. Peki, bu durumlarda oluşan ütü yanık izlerinden nasıl kurtulabiliriz?

Ütü yanığı lekesini çıkartmak için kullanabileceğiniz güzel bir yöntemden bahsedeceğim: Oksijenli su! Evet, aslında oksijenli su birçok leke temizliği için çok etkili bir yöntemdir. Tabii ki nasıl kullanacağınız da önemli. Yanlış uygulama ile eşyalarınıza zarar vermenizde mümkün. Gözünüz korkmasın!

  1. 1

    Yarım bardak suyun içerisine oksijenli su ekleyin. Bu iki sıvıyı karıştırın ve bir bezi bu su ile ıslatın. Islattığınız bez ile yanık görünümü olan bölgeyi silin. Kıyafetinizde önceki ile gözle görülür bir farkı kolayca göreceksiniz.

  2. 2

    Ayrıca bu gibi durumlarda sirkeli suyu da kullanabilirsiniz. Sirkeli su ile yıkamış olduğunuz bir bez ile lekenin üstünü silin. Elbette bu yöntemler çok fazla olmayan yanık izleri için geçerlidir. İş işten geçecek kadar yakmışssanız kıyafetinizi artık yenisini almanın zamanı gelmiş demek sanırım.