Evde Çiçek Bakımı

Evde çiçek bakımı, ev hanımları için önemli hobilerden biridir. İlgisizlikten, yetersiz ışıktan veya yanlış bakım sulama şekilleri yüzünden evde baktığımız çiçekler kurumaya başlayabilir. Çocuklarınızdan veya arkadaşlarınızdan çok güzel bir çiçek hediye aldınız. Zamanla yaprakları sararıp kurumaya başladı. Eminim ki manevi değeri yüksek olan hediyenizi atmak istemezsiniz. Kuruyan çiçekleri canlandırmak mümkündür. Çiçeği dikkatli bir şekilde saksıdan çıkarın. Köklerine yapışmış olan toprağı köke zarar vermeden dökün. Kuruyan kök kısımlarını ve yapraklarını kesin. Başka saksı içerisine bakımlı (gübreli) yapılmış kumlu toprak koyun ve çiçeği yeniden ekin. Belirli periyotlarda bakım ve sulama işlemlerini yapın kuruyan çiçeğinizin yeniden yeşermeye başladığını göreceksiniz.

Saksı çiçekleri için toprak bakımı ve önemi;

Saksı içerisindeki toprağa her yıl gübre eklenmelidir. Gübre bitkiler için topraktaki mineralleri sağlayacaktır. Her yıl gübrelenen toprak çiçeklerin daha canlı olmasına yardım eder.

Saksıdaki toprak kış aylarının sonu ve ilkbahar başlarında değiştirilmelidir. Şubat ayı ve Nisan ayı toprak değiştirmek için en uygun zamanlardır. Saksıdaki toprağı değiştirdiğinizde yeniden gübrelemeyi unutmayın.

Birçok saksı çiçeği için funda yapraklarını kurutup topraklarının içine karıştırmanız çok faydalı olur. Toprağı temiz ince kum ile karıştırmakta çok iyi gelecek yollardan biridir. Bahar gelirken sizde evinizin en güzel köşelerinde bulunan çiçeklerinizin bakımını yapmak istemez misiniz?