Evcil Hayvan Besleyenler için En İyi Ev Temizlik Tavsiyeleri

Evcil Hayvan Besleyenler için En İyi Ev Temizlik Tavsiyeleri

Dünyada ve ülkemizde evcil hayvan besleyen milyonlarca insan var. Evcil hayvan besleyen kişilerin en büyük sıkıntısı ev temizliğindeki detaylardır. Evcil hayvanın bulunduğu ev ya da ofiste normal temizlikten biraz daha detaylı temizlik yapmak gerekir. Evcil hayvanlar kedi ya da köpek ise daha da itinalı temizlik yapmak gerekir. Kedi, köpek, balık, kuşlarla birlikte yaşamanın keyfi oldukça fazladır.

Özellikle çocuklu evlerde hayvan sevgisini aşılamak ve paylaşımı alıştırmak adına çok daha önemlidir. Ancak ev hayvanları evde bulunduğu sürece evdeki mikroplar temizlik yapılmadığı takdirde artacaktır. Kedi yada köpeğin tasması,  yemek ve su kabı belirli aralıklarla yıkanmalı, dezenfekte edilmelidir. Temizlikçi kimliğiyle iyice temizlenen ev, belirli aralıklarla tekrar temizlenmelidir.

Evcil Hayvanların Temizliği Normal Temizliğe Göre Daha Ayrıntılı Olmalı!

Evcil hayvan temizliği normal ev temizliğine göre daha da detaylı olmalıdır. Köpek ya da kediniz ne kadar temiz olursa olsun, dışarıdan mikrop getirecek ve eve bulaştıracaktır. Popo ve pati temizliği yapılıyor olsa dahi ev temizliği kısa ve süreli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Ev temizliğinde doğru dezenfekte ilaçlarını kullanmak gerekir. Gelişigüzel bir temizlik malzemesiyle koltuk ya da halıdaki tüyleri, mikropları temizleyemezsiniz. Mutlaka etkili ve güçlü dezenfektan malzemesi kullanmalısınız. Ancak şuna da dikkat etmek gerekmektedir ki, çok güçlü olan bir dezenfektan insan vücudunu tahriş edebilir. Sildiğiniz koltuk ya da sandalyeye temas ettiğiniz takdirde cildiniz tahriş olabilir. Bu yüzden doğru malzemeler ile temizlik yapılmalıdır.

Evcil hayvan temizliği için piyasada birçok temizlikçi bulunmaktadır. Doğru firmalar ile iletişime geçtiğiniz takdirde evinizdeki tüm mikroplardan kısa sürede yorulmadan temizlikçi kadın sayesinde kurtulabilirsiniz.

Evcil Hayvanların Yaşadığı Evlerde Temizlik Nasıl Olmalıdır?

Evcil hayvanların yaşadığı evlerde temizlik çok daha detaylı olmalıdır. Kedilerin kapları temizlenmelidir. Kum kaplarına ev içinde dokunulmamalı, dışarıya çıkarılarak temizlik yapılmalıdır. Bu sayede kum etrafa dağılmamış olur. Kedi ve köpeğin kum tuvaletlerini mutlaka çocuklardan uzak bir yere koymak gerekir. Hiçbir şekilde hayvanların yemek ve tuvalet ihtiyaç mekânları mutfağa yakın olmamalıdır. Özellikle mutfaklar sık sık temizlenmelidir.

Hayvanlar için porselen ya da paslanmaz çelik malzemeleri tercih etmek gerekir. Porselen ve çelik, mikrobu fazla barındırmaz. Bu da temizlikte kolaylık sağlar. Kedi ya da köpeğinizi yıkadığınız banyonun temizliği de en az mutfak kadar önemlidir. Banyoda mikroplardan arınan köpek ya da kedinin tüm kir ve tüyleri küvetten sızıp gidecektir. Ancak lavabo ve küvet içerisine mutlaka artıkları bırakacaktır. Bu yüzden çok iyi dezenfekte ilaçları ile temizlemek gerekir.

Temizlik firmalarından gelen temizlikçi kadınlar da son derece iyi temizlik yaparak, evi ışıltılı hale getirmektedir. Kedi ya da köpeğinizin tüylerini kurutma makinesiyle kuruturken etrafa saçılan tüylerin de iyice temizlenmesi gerekmektedir.