Sivrisineklerden Kurtulma Sanatı!

Evlerimiz genellikle yaz aylarında sivrisineklerin istilasına uğrar ve sineklerden kurtulmak için ne yapacağımızı şaşırırız. Kimyasal kullanmadan nasıl kurtulacağımızın yollarını sizler için araştırdık ve aşağıda paylaştık!

1. Püskürtmeli bir şişeye birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve üzerine temiz su koyup çalkalayın ardından sineklerin ısırabileceği bölgelerinize spreyi sıkın.

2. Limon veya portakal yağını şişeye damlatıp sulandırın. Bu koku da sivrisinekleri uzaklaştıracaktır.

3. Cam kavanoza 2 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş adaçayı, biberiye, lavanta, kekik ve nane yapraklarını koyun. İki hafta boyunca her gün çalkalayarak buzdolabında saklayın. Otları süzüp geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak cildinize sürebilirsiniz.

4.1 bardak cam suyun içine 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağını koyup çalkalayın cildinize sürün.

5. Sinek kovucu etkisi bulunan karanfil, nane, biberiye, lavanta, kekik, rezene, defne, fesleğen yağlarının da su karşımı ile cildinize sürebilirsiniz.

Ayrıca sivrisinekleri evden uzaklaştırmak için ise;

*1 adet limonu ortadan ikiye keserek içine 10 adet karanfili limona saplayın ve yemek masanızın ortasına yerleştirin. Yazlıklarda herkesin balkonunda bu limon yer alıyor. Sivrisineklerinin yakınınıza gelmediğini göreceksiniz.

*Balkona, bahçeye karanfil demetleri asabilirsiniz, sinekleri uzaklaştırmak için başarılı bir yoldur.

*Taze fesleğen en güzel sinek kovucudur. Kokusunu sevmedikleri için fesleğen olan yere hiç uğramazlar.